Aktualności,  Zloty pojazdów zabytkowych

XIV Miedwiański Zlot Pojazdów Zabytkowych

Jeśli przy organizacji imprez przysłowiową „połową sukcesu” jest pogoda, to na Zlotach Miedwiańskich u Ireny i Andrzeja Nocen w Stargardzie mamy ją gwarantowaną! W złocistych promieniach słońca stargardzianom jak i mieszkańcom lokalnych wiosek i miasteczek pośród cienistych duktów okolicznych lasów, rozległych łąk i gotyckiej perełki Pomorza – Stargardu, ukazały się klasyczne automobile obwieszczając swą obecność połyskującymi chromami i charakterystycznym terkotem leciwych „benzyniaków”.

To już XIV Zlot, który przez te wszystkie lata ugościł około dwóch tysięcy uczestników, tyle samo przejechanych kilometrów wzdłuż i wszerz powiatu stargardzkiego, zaprezentowano ogółem około 700 pojazdów! W tym roku w wydarzeniu wzięło udział niespełna 50 załóg z Polski i Niemiec. Uczestnicy
przemierzyli trasę bez mała 100 km odwiedzając m. inn. Starą Dąbrowę, Dolice a bazą zlotu był Pałac Nad Jeziorem w Chociwlu. Uczestnicy poznali kurhany i megalityczne budowle grobowe sięgające czasów prehistorycznych. Ponad to kierowcy wykonali szereg prób sprawnościowych wykazując się również wiedzą z zakresu motoryzacji. Finalnie automobiliści zaprezentowali wachlarz motoryzacyjnych perełek od lat 20-tych do 90-tych XX wieku. Durant obchodzący w tym roku setne urodziny, bodajże jedyny w Europie Chrysler Wimbledon cabrio czy Sunbeam 25 jakim w dzieciństwie była wożona sama
Królowa Elżbieta ukazały zgromadzonej licznie widowni w miejscu nowej stargardzkiej inwestycji – parkingu przy ul Barnima.

W Konkursie Elegancji wręczono nagrody ufundowane przez Starostę Stargardzkiego oraz Prezydenta Miasta Stargard. Po prezentacji aut zgodnie ze wskazaniami itinerera uczestnicy wyruszyli w kierunku bazy zlotu gdzie wieczorem odbył się uroczysty Bal Komandorski połączony z wręczeniem pamiątkowych pucharów i nagród dla zwycięskich załóg. Kolejny Zlot Miedwiański za nami.

A my już dziś z utęsknieniem czekamy na jubileuszową XV edycję. Trzymamy kciuki za organizatorów i klubowiczów Automobilklubu Stargardzkiego, który już niebawem będzie obchodził swe pięćdziesięciolecie istnienia.

Maciej Kosmala

Fotorelacja i film dostępne dzięki uprzejmości portalu e-stargard:
Fotorelacja 13.05.2023 (portal e-stargard.pl)
Film 13.05.2023 (Facebook e-stargard.pl)