Aktualności,  Zloty pojazdów zabytkowych

IX Rajd Pojazdów Zabytkowych Środa Wlkp

Lata 20-te lata 30-te Casino Party

Wielkopolska to nie tylko kraina sympatyków historii. Jak by nie było to kolebka polskości jaką stworzyli tam ponad tysiąc lat temu pierwsi Piastowie. Jest to też miejsce, w którym odnajdą się miłośnicy motoryzacji. Tor Poznań, Międzynarodowe Targi Motoryzacyjne ale i również obchodzący w tym roku swą setną rocznicę Automobilklub Wielkopolski! Przyjeżdżając tu możemy być pewni, że napotkanie ludzi z benzyną we krwi jest bardziej niż prawdopodobne.

W ostatnich dniach słonecznego i ciepłego maja, zwarta grupa zaprzyjaźnionego od lat Automobilklubu Stargardzkiego, przemierzyła równiny krainy Mieszka by zasiąść przy jednym stole w Środzie Wielkopolskiej u boku Magdy i Grześka Paczkowskich – wieloletnich organizatorów wyśmienitych zlotów. W sumie w piątkowe popołudnie zjawiło się ponad 70 załóg. Wspólna kolacja, rozmowy i tańce to sprawdzona metoda na świetną integrację i nawiązywanie nowych znajomości.

Nazajutrz po odprawie udaliśmy się na kilkudziesięciokilometrową trasę. W przebraniach nawiązujących do międzywojnia uczestnicy w połyskujących leciwych automobilach dla lokalnej społeczności stanowili nie lada atrakcję. Ponadto na PS-ach nie zabrakło konkurencji iście z Casina. Kręcenie ruletką, karty, banknoty wprowadziły hazardowy klimat.

Po licznych zmaganiach zawitaliśmy do gospodarstwa Gospodarzy by zwiedzić imponujące Muzeum DDR. Obiad, kawa i ciasto oraz wypoczynek na leżakach w promieniach słońca były chwilami relaksu i odprężenia. Wieczorem tradycyjnie wręczenie nagród, Bal Komandorski i tańce do białego rana. Nazajutrz liczne uściski i oczekiwanie na spotkania na kolejnych wspólnie spędzonych rajdach.

Serdeczne podziękowania dla Organizatorów i z utęsknieniem czekamy na kolejną edycję jubileuszowego X Rajdu w Środzie Wlkp!

Maciej Kosmala